9 medali ORKI

W ostatnich przed wakacyjną przerwą zawodach zawodnicy Orki wywalczyli 9 medali (3-2-4) co dało 6 miejsce w klasyfikacji medalowej. W Otwartych Mistrzostwach o Puchar Prezydenta Puław wystartowało 390 pływaczek i pływaków z 38 klubów z Polski i Ukrainy. Oglądaliśmy zawodników z Tomaszowa Mazowieckiego, Połańca, Rawy Mazowieckiej, Sosnowca, Białej Podlaskiej, Lublina, Siedlec, Świdnika, Warszawy, Kozienic, Ostrołęki, Staszowa, Kielc, Sopotu, Lubartowa, Równego, Aleksandrowa Łódzkiego, Kraśnika, Józefowa, Siedlec, Skierniewic, Warki, Konstantynowa Łódzkiego, Wrocławia, Radomia, Zamościa i oczywiście Puław. Kilka miast jak np. Warszawa, Lublin, Kozienice czy Ostrołęka reprezentowanych było przez więcej niż jeden klub. Taka frekwencja i bardzo obszarowo szeroki zasięg zawodów wynika nie tylko z bardziej centralnego położenia geograficznego, lecz również a może głównie dlatego, że Puławy mają piękny odkryty basen olimpijski z podgrzewaną wodą i co roku ściągają wiele pływackich klubów na zgrupowania treningowe.

Przypominają się czasy kiedy w Zamościu od 1982 roku też funkcjonował odkryty, 50 metrowy basen na terenie OSiR i był w okresie letnim jedną z większych letnich atrakcji dla mieszkańców. Niestety podjęto najgorszą z możliwych decyzji i basen zburzono, zasypano i zaorano zamiast go zmodernizować! Zamość zresztą jest prawdopodobnie jedynym miastem tej wielkości w Polsce, które posiada jedną pływalnię! Puławy poszły inną drogą i z przestarzałego rozpadającego się obiektu zrobiły centrum letniej rekreacji i sportu wodnego, które tętni życiem, służy mieszkańcom i zarabia na zgrupowaniach klubów pływackich.

W puławskich zawodach z zamojskiej Orki startowali: Bartkowska Martyna, Bondyra Zuzia, Czajkowska Julia, Furman Hanna, Hałas Maja, Hentschel Laura, Kowalska Maja, Kudyk Magda, Mazur Maria, Mucha Martyna, Sękowska Hanna, Siemko Maria, Wołoszyn Julia, Adamczyk Antoni, Baniak Mikołaj, Czerwiński Jakub, Ferens Mikołaj, Flaga Bartosz, Franczuk Michał, Kahan Aleksander, Kahan Stanisław, Kędziera Maciej, Kierepka Filip, Leszkowicz Hubert, Maksymchuk Hordij, Maksymchuk Ostap, Mazur Piotr, Telenga Jakub i Wołoszyn Maciej.

Zawody rozgrywane były w czterech kategoriach wiekowych:9 lat i młodsi,10-11 lat,12-13 lat oraz 14 lat i starsi. W programie znalazły się wszystkie ,,pięćdziesiątki”-delfin, grzbiet, żaba i kraul oraz wszystkie ,,dwusetki”-zmienny, delfin, grzbiet, żaba i kraul. Każdy zawodnik miał prawo startu w dwóch konkurencjach z zastrzeżeniem, że dwie najmłodsze kategorie wiekowe mogą pływać tylko dystanse 50 metrowe.

W klasyfikacji na najlepszego zawodnika za dwa starty w kat.12-13 lat, na drugim miejscu uplasował się Maciej Kędziera. Mimo zdobycia dwóch złotych medali: na 50 i 200m stylem dowolnym zgromadził o 7 pkt. mniej niż jego rywal z Siódemki Sopot Niezgoda Edward, który bardzo dobrze popłynął i wygrał 200m stylem grzbietowym. Znakomicie spisała się najmłodsza podwójna medalistka Orki Maja Kowalska, która wywalczyła złoty medal na dystansie 50m stylem motylkowym a srebrny na 50m stylem klasycznym, przegrywając jedynie z Mają Kowalską ale z Tomaszowa Mazowieckiego. Kolejnym podwójnym medalistą został Mikołaj Ferens, który wywalczył 2 brązowe medale na 50m stylem klasycznym i 200m stylem zmiennym. Brązowy medal wywalczyła też Zuzanna Bondyra w wyścigu na 50m stylem grzbietowym. Dwa ostatnie w dorobku Orki krążki koloru brązowego wywalczyli jeszcze Maria Mazur na 50 grzbietem i Jakub Czerwiński w wyścigu na 50 motylkiem.

W nieco piknikowej atmosferze, przy niezłej pogodzie, na świeżym powietrzu, w pięknym otoczeniu Orka tym samym zakończyła kolejny udany sezon startowy. Sami zawodnicy oraz ich opiekunowie mogą być pewni, że podczas rozpoczynających się wakacji dzięki swoim umiejętnościom będą dużo bardziej bezpieczniejsi! Gratulujemy sukcesów i życzymy udanych, bezpiecznych wakacji!