ORKA trzecia w Pucharze Roztocza

W sobotę 14 października odbył się w Zamościu XVII Puchar Roztocza w pływaniu. Patronat nad zawodami od wielu sprawuje Prezydent Zamościa pan Andrzej Wnuk, finansowo imprezę wspomaga Urząd Miasta Zamość a współorganizatorem jest zamojski OSiR. Uroczystego otwarcia zawodów dokonał Zastępca Prezydenta Miasta Zamość pan Piotr Orzechowski w obecności dyrektora OSiR pana Mateusza Ferensa i prezes zamojskiej Orki pani Marzeny Sędłak.

Mimo mało zachęcających warunków technicznych do rozgrywania zawodów pływackich w Zamościu wystartowało 128 zawodniczek i zawodników z 11 klubów. Już samo położenie geograficzne stanowi nie lada wyzwanie(wszyscy mają daleko), aby do Zamościa przyjechać lecz nie to jest największym problemem. Najważniejszym mankamentem jest brak systemu elektronicznego pomiaru czasu co jest już niemal standardem na większości pływalni a już na pewno na tych, które chcą organizować zawody na wysokim poziomie. W tym roku doszły jeszcze kłopoty z wyjęciem toru ,,wypłyconego” i w rezultacie zawody musiały zostać rozegrane na pięciu torach co jest już ewenementem w skali kraju.

W XVII Pucharze Roztocza uczestniczyły ekipy z: Skry Bełchatów, Wisły Puławy, Prestige Rzeszów, Avii Świdnik, Sparty Biłgoraj, Delfina Kozienice, Team Varash z Ukrainy, Fali Kraśnik, Kraszaka Biała Podlaska, Fregaty Kolbuszowa i Orki Zamość.

Zawodnicy startowali w trzech kategoriach wiekowych: 11 lat i młodsi, 12-13 lat oraz 14 lat i starsi. W klasyfikacji medalowej zwyciężyła Avia Świdnik przed Wisłą Puławy i Orką Zamość.

Zgodnie z regulaminem, aby wywalczyć medal w danym stylu(delfin, żaba, grzbiet czy kraul) trzeba było zgromadzić największą sumę punktów za starty na dystansie 50, 100 i 200m jednym, wybranym stylem.

Wśród najmłodszych grzbiecistek złoty medal wywalczyła Maria Mazur z Orki, która wygrała wszystkie trzy wyścigi. Na drugiej pozycji w tej klasyfikacji uplasowała się młodsza koleżanka klubowa Marysi- 9 letnia Zuzanna Nawrocka, która na każdym z dystansów grzbietowych była druga. Co ważne i warte podkreślenia to to, że dla Zuzi były to pierwsze zawody w życiu!

W najstarszej kategorii najwszechstronniejszą specjalistką stylu klasycznego została Yelyzaveta Karpenko(Orka), która również zwyciężyła na wszystkich trzech dystansach.

Brązowy medal w stylu dowolnym wywalczyła w kategorii 14+ Martyna Mucha(Orka). Martyna była 2 na 50m, trzecia na 100m i 3 na 200m stylem dowolnym.

Jakub Czerwiński (Orka)wywalczył miano najlepszego delfinisty w kategorii młodzika 12-13 lat zwyciężając w swojej kategorii na wszystkich trzech dystansach motylkiem.

Medal brązowy w klasyfikacji delfinistów, w najstarszej kategorii wywalczył Stanisław Kahan(Orka). Staszek na każdym dystansie 50,100 i 200m motylkiem uplasował się na trzecim miejscu.

Hubert Leszkowicz(Orka) w kategorii 12-13 lat zdobył srebrny medal za całokształt stylu klasycznego(żabka). Hubert na każdym dystansie plasował się na miejscu 2.

Styl dowolny w kategorii 12-13 lat zdominował zawodnik Orki, Maciej Kędziera. Maciek na każdym dystansie wręcz znokautował swoich rywali, dla przykładu na 50 m kraulem jego przewaga nad drugim zawodnikiem z Wisły Puławy wyniosła dokładnie 3 sekundy. Dla wtajemniczonych nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ Maciek w rankingu europejskim na tym dystansie wśród 13 latków zajmuje 2 lokatę w Polsce.

Medal brązowy w tej samej kategorii i stylu wywalczył drugi reprezentant Orki Zamość-Antoni Adamczyk. Antek wszystkie trzy dystanse ukończył na miejscu 3.

Oddzielną rywalizacją o medale był wyścig na dystansie 100m stylem zmiennym. Jedyny medal w tej konkurencji w klasyfikacji dziewcząt , w najmłodszej kategorii srebrny medal wywalczyła Maria Mazur. Wśród chłopców 12-13 lat złoty medal wywalczył Maciej Kędziera a srebrny Jakub Czerwiński.

W najważniejszej klasyfikacji Pucharu Roztocza obejmującej łącznie 4 starty(3 starty wybranym stylem+100m stylem zmiennym) przeliczone na punkty, końcowa kolejność przedstawia się następująco: